Aktuální číslo:

2024/5

Téma měsíce:

Čas

Obálka čísla

ERAZIM KOHÁK: Hesla.

 |  5. 2. 1996
 |  Vesmír 75, 68, 1996/2

E. Kohák přednášel téměř čtyři desetiletí filozofii na Bostonské univerzitě v USA. Zabýval se zejména fenomenologií a mnoho svých prací spojil se jmény J. Patočky, E. Husserla a TGM. Po r. 1990 pořádal řadu seminářů na téma filozofie, ekologie a religionistika. Je úspěšným a vlivným autorem drobných esejí o vztahu člověka, přírody a okolního světa vůbec. V tenké, ale velmi pěkné knížce "Hesla" se klade 52 krátkých otázek typu: Proč nás fascinuje zlo?, Proč jsme tady?, Proč krademe? (zrovna na tuto otázku Kohák odpovídá: nevím, proč kradete). Každá odpověď je stručná, tak aby se vešla na jednu stránku, ale přitom výstižná a závažná. Je to kniha, kterou má cenu číst a ne komentovat a o jejímž charakteru si uděláme nejlepší představu z nějakého úryvku.

Proč chceme VĚDĚT ,PROČ'?

Proč ne? My lidé jsme nedokonalí živočichové. Na rozdíl od svých mimolidských bližních jako vlci nebo opice nemáme zdaleka dostatečnou pudovou výbavu, abychom s ní vystačili. Proto si potřebujeme vytvořit vědomou představu o tom, co k čemu vede a jak se věci k sobě mají. A tak se ptáme ,proč' a sestavujeme si mýty, vědy a filosofii.

Zajímavější otázka je, co tím myslíme - či jak se ptáme ,proč?' - zda jako loutky či jako dělníci Boží. To je totiž dost základní rozdíl. Když Škrhola v kašprlové komedii vztáhne ruku a my se ptáme ,proč', zajímá nás příčina. Kdo zatáhl za drát? Loutka se nehýbe sama. Něco jí pohybuje, a na to něco se ptáme, když se ptáme po příčině - co to způsobilo?

Něco jiného je, když ruku vztáhne ministerský předseda v parlamentu. Pak se tím ,proč' neptáme po drátu, nýbrž po účelu. K čemu tu ruku vztahoval? Čeho chtěl dosáhnout? Jak se ptáme ,proč'? Zajímá nás příčina nebo účel?

Totiž když se ptáme po příčině, představujeme si lidi jako loutky. Kdo tahá za drát? Která rozvědka je platí? Který nízký pud je tlačí? Kdo, co za to může? Když se tak ptáme sami o sobě, obvykle hledáme výmluvu. Příčina je šikovná výmluva - a zároveň popření naší svobody. Svobodní lidé se ptají po účelu: jaký to má smysl? k čemu to povede?

To první ,proč' je zapšklé a nudné: kdo nám zas ublížil, co zas ospravedlňuje naši malichernost. Ptejme se to ,proč' svobodných lidí: l čemu je to dobré?

Ukázka z Kohákovy knihy Hesla

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Různé
RUBRIKA: Nad knihou

O autorovi

Josef Babor

Doporučujeme

Divocí kopytníci pečují o krajinu

Divocí kopytníci pečují o krajinu

Josef Matyáš  |  6. 5. 2024
Zubr, pratur a divoký kůň dokážou výborně udržovat rozsáhlé plochy krajiny. Vyplývá to z aktualizovaného dokumentu Metodika přirozené pastvy...
Relativistický čas – čas našeho světa

Relativistický čas – čas našeho světa

Pavel Krtouš  |  6. 5. 2024
„Někteří filozofové … se domnívají, že fyzika není schopna popsat nejzákladnější aspekty reality, a zavrhují ji proto jako zavádějící formu...
Čas na poslední kafe

Čas na poslední kafe uzamčeno

Tomáš Knedlík  |  6. 5. 2024
Kávu zbožňujeme pro její vůni a chuť, ale také pro její povzbuzující účinky. Omamná vůně kávy se uvolňuje při pražení, kdy vznikají těkavé...