Aktuální číslo:

2024/5

Téma měsíce:

Čas

Obálka čísla

Josef Charvát a jeho doba

(Vesmír 73, 167, 1994/3 a následující části seriálu)
 |  5. 8. 1994
 |  Vesmír 73, 424, 1994/8

S chutí a s velkým zájmem jsem přečetla výňatky z deníků a pamětí prof. Josefa Charváta. Těším se, až vyjdou paměti celé, jak slibujete. Beztoho je naše biografická a autobiogarfická literatura co do vědy chudá. Pro nás pamětníky mají Charvátovy záznamy význam dokumentu, mladým a mladším by mohly poskytnout představu, jak to všechno bylo neuvěřitelné, nebezpečné a přitom absurdní: pronásledování, pohrdání, degradace, zbavování majetku a hned zase pocty, vyznamenání, lichocení a podlézání.

Opravdové překvapení čeká na str. 168 - nevědělo se a obecně se dodnes neví, že se uvažovalo o volbě Charváta prezidentem; připomínám si předválečnou epizodu s profesorem Němcem. Opravdu, podivuhodné jsou osudy a role české inteligence (černý oblek pro jistotu!). – Umírání prezidenta Gottwalda dostalo Charvátovým svědectvím plné, věcné a odborné obrysy; i tak jsou to obrysy absurdní.

Ve vzpomínkách prof. Charváta je zachycena celá jedna etapa naší medicíny – a nejen medicíny. Například „zkouškové“ příhody (str. 169) odpovídají i jiným fakultám a obrážejí stav našich vysokých škol, i když ovšem podivínství tam bylo vždycky – a asi je i dál, jako na všech školách.

Všichni, kdo jsme měli alespoň trochu do činění s profesorem Charvátem, jsme si ho nesmírně vážili pro jasně vyslovované jednoznačné postoje. Jeho soudy nebyly žádné peříčko, zato platily. Stál za nimi celou svou osobností. A proto je dobře, že se dnes zveřejňují.

O autorovi

Alena Čechová

JUDr. Alena Čechová (*1927) vystudovala Právnickou fakultu UK v Praze. Právnickou praxi však nevykonávala. Dlouhá léta se věnovala psaní o vědě, např. v časopise „Věda a technika mládeži“. Přeložila řadu knih, v poslední době mj. vynikající knihy Olivera Sackse „Muž, který si spletl manželku s kloboukem“ a „Antropoložka na Marsu“ (Mladá fronta, Praha 1997).

Doporučujeme

Divocí kopytníci pečují o krajinu

Divocí kopytníci pečují o krajinu

Josef Matyáš  |  6. 5. 2024
Zubr, pratur a divoký kůň dokážou výborně udržovat rozsáhlé plochy krajiny. Vyplývá to z aktualizovaného dokumentu Metodika přirozené pastvy...
Relativistický čas – čas našeho světa

Relativistický čas – čas našeho světa

Pavel Krtouš  |  6. 5. 2024
„Někteří filozofové … se domnívají, že fyzika není schopna popsat nejzákladnější aspekty reality, a zavrhují ji proto jako zavádějící formu...
Čas na poslední kafe

Čas na poslední kafe uzamčeno

Tomáš Knedlík  |  6. 5. 2024
Kávu zbožňujeme pro její vůni a chuť, ale také pro její povzbuzující účinky. Omamná vůně kávy se uvolňuje při pražení, kdy vznikají těkavé...